Trump'tan 505 milyarlık Ceza

Trump'tan 505 milyarlık Ceza

Trump, 505 milyar dolarlık tüm Çin ürünlerine gümrük vergisi getirmeye hazır

Son dakika haberi... Donald Trump, 505 milyar dolarlık Çin ürününün tamamına vergi uygulanabileceğini belirtti. Trump, ihtiyaç oluşması halinde Çin ithalatının tamamına vergi koymaya hazır olduğunu dile getirdi. Census Bureau verilerine göre 2017 yılında Çin'den ABD'ye 505.5 milyar dolarlık ürün ithal edilirken, ihracat ise 129.9 milyar dolarla sınırlı. ABD, açtığı ticaret savaşında bugüne kadar 34 milyar dolarlık Çin ürününe yönelik vergi uygulamaya başladı. Çin ise aynı şekilde karşılık verdi
ABD Başkanı Donald Trump 505 milyar dolar değerinde Çin menşeli ürüne gümrük vergisi getirmeye hazır olduğunu söyledi. İki ülke şimdiye kadar karşılıklı süren ticaret savaşı misillemeleri sonucu sadece 34 milyar dolarlık ürüne ek gümrük vergisi uygulamaya başlamıştı.

CNBC'ye konuşan Trump, "500'e çıkmaya hazırım" dedi. Bu rakamla Trump'ın ABD'nin Çin'den 2017'de gerçekleştirdiği 505 milyar dolarlık ithalata atıfta bulunduğu belirtiliyor.
ABD Nüfus İdaresi verilerine göre 2017 yılında ABD, Çin'e 129.9 milyar dolar ihracat yaparken, Çin'in ABD'ye yaptığı ihracatın hacmi 505 milyar dolar olmuştu.

Trump konuya ilişkin şunları söyledi:

Bunu siyaset olsun diye yapmıyorum, bunu ülkemiz için doğru olan bu diye yapıyorum. Çok uzun bir süredir Çin tarafından kazıklanıyoruz. ABD ticaret ve para politikaları da dahil bir çok alanda suistimal ediliyor. Çin'i korkutmak istemiyorum. Onlar da iyi olsun istiyorum. Başkan Şi'yi çok seviyorum ama bu durum hiç adil değil.

Yorum Gönder

Yorumlarınızı bekleriz.

Daha yeni Daha eski