ABD'nin yeni çelik tarifesi 13 Ağustos'ta başlayacak

ABD'nin yeni çelik tarifesi 13 Ağustos'ta başlayacak

ABD hükümeti, Türkiye'den ithal ettiği çelik üzerindeki gümrük tarifesi oranını iki katına çıkararak yüzde 50'den uygulamaya 13 Ağustos'ta başlayacağını duyurdu.

ABD'nin yeni çelik tarifesi 13 Ağustos'ta başlayacak.
ABD'nin yeni çelik tarifesi 13 Ağustos'ta başlayacak.


Beyaz Saray tarafından Başkan Donald Trump'ın imzasıyla yayımlanan açıklamada, "Çelik ithalatını daha da azaltmak ve yerli kapasite kullanımını artırmak için 13 Ağustos'tan başlayarak Türkiye'den ithal edilen çelik üzerindeki gümrük tarifesini yüzde 50 oranında uygulamanın gerekli ve uygun olduğuna karar verdim." ifadesi kullanıldı.

  • Dışişleri'nden ABD'nin ek vergi kararına tepki
  • Ticaret Bakanlığı'ndan ABD'nin ek vergi kararına tepki
ABD Ticaret Bakanlığından yapılan ve Bakan Wilbur Ross'un ifadeleri aktarılan yazılı açıklamada ise "Başkan Trump, Türkiye Cumhuriyeti'nden ithal edilen çelik üzerindeki gümrük tarifesi oranını yüzde 25'ten yüzde 50'ye yükseltti." bilgisine yer verildi.

  • İbrahim Kalın: Hiçbir tehdit, şantaj Türkiye’nin iradesini yıldıramaz
  • Devlet Bahçeli: Ekonomide dış kaynaklı bir komplo devreye alınıyor
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Saldırılara rağmen büyümeye devam edeceğiz
Trump, cuma sabahı kendi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD'nin Türkiye'den ithal ettiği çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük tarifesi oranlarını iki katına çıkartarak bu ürünlere sırasıyla yüzde 50 ve yüzde 20 gümrük vergisi uygulamak için talimat verdiğini bildirmişti.

Kaynak: AA

Yorum Gönder

Yorumlarınızı bekleriz.

Daha yeni Daha eski