Türkiye'ye Dolar Girişlerinin Nedeni

2023 vadeli Eurobond ihracına 6 milyar dolarlık talep

Türkiye'ye Dolar Girişlerinin Nedeni
Türkiye'ye Dolar Girişlerinin Nedeni
Hazine'nin dün gerçekleştirdiği dolar cinsinden 2023 vadeli eurobond ihracına 6 milyar dolar talep geldi. Hazine 2 milyar dolar tutarında 5 yıl vadeli tahvil ihracı gerçekleştirdi. Tahvilin getiri oranı yüzde 7,5, kupon oranı yüzde 7,25 oldu.
Hazine Finansman Programı çerçevesinde, uluslararası sermaye piyasalarında dün 2 milyar dolar tutarında 5 yıl vadeli tahvil ihracı gerçekleştirdi. Tahvilin getiri oranı  yüzde 7,5, kupon oranı  yüzde 7,25 oldu.  İhraca yatırımcılardan 6 milyar doların üzerinde talep geldi.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, gerçekleşen ihaleye ilişkin “Türkiye’nin sağlam iktisadi temellerinin, dış şoklara karşı dayanıklılığının, hayata geçirdiğimiz politika ve tedbirlerin etkilerinin yatırımcılar tarafından son derece olumlu karşılandığını net bir şekilde yansıtmıştır” ifadelerini kullandı.

GÜVENİN GÖSTERGESİ 

Albayrak  şu değerlendirmeleri yaptı: “Küresel finans sistemindeki dalgalanmaların bu denli yüksek olduğu bir dönemde ihraç tutarının 3 katından fazla gerçekleşen bu talep, piyasaların ve yatırımcıların ülkemizin sağlam ekonomik ve finansal göstergelerine duyduğu güvenin bir göstergesi olması açısından oldukça önemlidir. Atılan adımların ve Yeni Ekonomi Programımızın, küresel finans çevrelerince ne kadar güçlü karşılık bulduğunu ortaya koymuştur. 

İhalenin sonucu, uzun zamandır uluslararası yatırımcılarla gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde vurguladığımız Türkiye’nin iktisadi temellerinin sağlamlığının, dış şoklara karşı dayanıklılığının ve hayata geçirdiğimiz tedbirlerin başarısının yatırımcılar tarafından teyit edildiğini net bir şekilde yansıtmıştır. 

Yeni Ekonomi Programımız kapsamında ortaya koyduğumuz hedeflere ulaştıkça, stratejilerimizi ve politikalarımızı hayata geçirdikçe, Türkiye’ye küresel piyasalarda duyulan güven daha da artacak, makroekonomik göstergelerimiz çok daha iyi seviyelere ulaşacaktır.Enflasyon ile mücadele başta olmak üzere, Yeni Ekonomi Programımızın temel alanları olan bütçe disiplini, ekonomik dengelenme, ihracata ve teknoloji üretimine dayalı büyüme için politikalarımızı adım adım hayata geçireceğiz.”

İLK İHRAÇ 17 OCAK'TA YAPILMIŞTI

Bakanlık tarafından 2018 yılında gerçekleştirilen tahvil ihraçlarının ilki 17 Ocak'taydı.  2 milyar dolarlık 10 yıl vadeli eurobond ihracında faiz oranı yüzde 5.20 (UST + 266.7 bp) seviyesinde gerçekleşti.

Dolar cinsinden ikinci borçlanmaya ise 24 Nisan tarihinde gidilirken ihraç miktarı yine 2 milyar dolar oldu. 10 yıl vadeli tahvil ihracında gerçekleşen faiz yüzde 6.20 (UST + 336.8 bp) oldu.

İkinci ihraç öncesinde, Nisan ayında yapılan duyuruda 2018 yılında eurobond ihracı yoluyla uluslararası sermaye piyasalarından toplam 6.5 milyar dolar planlanan borçlanmanın 4 milyar dolarlık kısmının tamamlandığı bildirilmişti.

Yorum Gönder

Yorumlarınızı bekleriz.

Daha yeni Daha eski