2022 Kıdem Tazminatı Hesaplaması

2022 Kıdem Tazminatı Hesaplaması

2002 kıdem tazminatı hesaplaması ile ilgili açmış olduğumuz bu konuya daha hep sizlere bilgiler verelim dedik.
Hepinizin bildiği gibi 2022 yılı maaşların yanı sıra birçok zamların olmasından ötürü, kıdem tazminatında bir değişiklik olup olmadığı sorusu özellikle kıdem tazminatı Hakkı kazananlara yönelik önemli bir konu gündemi haline gelmiştir. Son dönemlerde yapılan zamlardan sonra işçinin hak ettiği Kıdem Tazminatındaki zamların neler olduğu veya Kıdem Tazminatındaki değişikliklerin zamlar karşısında nasıl bir etkiyle karşılaştığı durumu adım adım açıklamaya çalışalım. Konumuza giriş yapmadan önce Kıdem Tazminatı kavramına özet açıklamalar yapalım. Devamında ise Kıdem Tazminatındaki zamların veya fiyatta ki artışı varsa neler olduğuna ayrıca değineceğiz.

Kıdem Tazminatı Nedir Ne Demektir?

Çalışanın iş yerindeki belirli bir süre çalıştıktan sonra işverence (işveren tarafından yada patron tarafından) işine son verilmesi veya emeklilik dolayısıyla hakkı olarak işinden ayrılması yada işçinin sağlık problemleri (iş kazaları, meslek kazaları veyahut mesleki hastalıklar vs...) gibi durumların ortaya çıkması durumda işçiye, çalıştığı süreye göre, çalıştığı kurum yani işyerince işçiye topluca olarak ödenen para miktarı biçiminde ifade edebiliriz.

Kıdem Tazminatı Hangi Durumlarda veya Nasıl Hak kazanılır?

İş Hukukuna göre soruya cevap verelim. İş Kanunu'na tabi olan bir işyeri kurumunda en az bir yıl süreyle işçinin çalışmış olması şartı vardır.  İşçinin işyerinde kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde ayrılması (bir önceki başlıkta hak ettiği durum şartları belirttik) halinde, işçinin çalıştığı her bir yıl için kendisine 30 günlük (veya 1 aylık çalışma zamanı dilimi) en son brüt ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Dikkat etmeniz gereken önemli bir husus ise, işçiye her yıl için ödenecek olan kıdem tazminatı miktarı tavan rakamını geçmemekte olduğu bilgisi. 

Kıdem Tazminatı Kimlere verilmez? Kimler Alamaz veya Kimler Kıdem Tazminatı Hak Etmez?

İş Hukukuna gereğince çalışan kişinin kıdem tazminatı hak etmesi için, çalıştığı iş yerinde en az 1 yıl çalışması şartı zorunluluğu vardır. Yukarıda bir önceki başlığımız da bunu belirttik zaten. Bir yılı dolduran ve işveren tarafından iş akdi sonlandırılan çalışanlara kıdem tazminatı verilir. Ancak kişi kendi istifa ederse yani işten kendisi ayrılır ise, bu durumda işçinin kıdem tazminatı hakkı durumu olmayacaktır.

2022 Kıdem Tazminatı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bu sorunuzun cevabı için aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı adresini ziyaret ederek ücretsiz olarak kendinizin de Kıdem Tazminatı Hesaplaması için yapabileceğiniz bilgisini verelim. Ayrıca profesyonel destek için İstanbul Hukuk Firması ile iletişime geçerek, yardım alabilirsiniz.
kıdem Tazminatı hakkında daha detaylı makaleyi okumak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Örnek Hesaplama - Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır

İhbar Kıdem veya İşçi Nasıl Hesaplanır sorusuna bir örnek açıklama ile yapacak olursak aşağıdaki bilgilere bakabilirsiniz.
İşçiye ödenecek olan kıdem tazminatı her geçen bir yıl için en az 30 günlük brüt ücrettir. Burada dikkat etmeniz gereken çok önemli detay bilgi ise; brüt yani giydirilmiş ücrete göre Kıdem Tazminatı hesaplaması olmalı.
Örneğimize bakacak olursak
Çalıştığı süre 10 yıl olsun. Aylık Maaş ise 6.000 TL tutarında olsun. Aşağıda belirttiğimiz hesaplamayı yıl bazında ay bazında veya gün bazında hesaplama örneği verilmiştir.
10 Yıl x 6.000TL = 60.000TL.
8Ay x 6.000/12 = 4.000 TL.
10 Gün x 6.000/365 = 164 TL.
Toplam Hak Edilen Kıdem Tazminatı =60.000 TL + 4.000 TL + 164 TL = 64.164 TL.

Yukarıda örnek kıdem hesaplama bilgisini verdik.
İstanbul Hukuk Firması
İstanbul Hukuk Firması
Hukuk | Hukuk | Hukuk | Hukuk | Hukuk | Hukuk | Hukuk | Arabuluculuk |

Yorum Gönder

Yorumlarınızı bekleriz.

Daha yeni Daha eski