Boğaziçi Üniversitesi'nde 4 akademisyen görevinden uzaklaştırıldı

Boğaziçi Üniversitesi'nde 4 akademisyen görevinden uzaklaştırıldı

Boğaziçi Üniversitesi’nde bilgi işlem bölümünü basarak yasadışı bir şekilde bazı evraklara el koyan 4 akademisyen görevinden uzaklaştırılırdı.
Boğaziçi Üniversitesi'nde bilgi işlem bölümünde gerçekleştirilen dönüşüme karşı çıkan eylemci Üniversite görevlisi ve akademisyenler, sistemi aksatmak adına yasa dışı yollara başvuruyor.

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ), bazı medya mecralarında yer alan "BÜ'de kişisel verilerin özel şirketlerin kullanımına verildiği" iddialarının gerçeği yansıtmadığını, hiçbir veri kaynağının üçüncü kişi veya kurumların erişimine açık olmadığını duyurdu.

"BAZI BELGELER PERSONELDEN BASKI İLE ALINMIŞTIR"

Açıklamada, söz konusu iddiaları dile getiren kişilerle ilgili de şu ifadelere yer verildi:
"Bu gerçek dışı iddiaları dile getiren ve üniversitemizin Bilgi Teknolojileri Kurulu adına hareket ettiklerini iddia eden bir grup akademisyen, 10 Haziran Cuma günü, diğer kurul üyelerinin bilgisi olmaksızın, Daire Başkanlığı ile iletişime geçmeden ve de resmi kanallardan bilgi talep etmeden, üstelik üniversitemiz yöneticilerinin Kandilli Bilim, Teknoloji ve Araştırma binasının açılış töreninde olduğu bir anı kollayarak Bilgi İşlem personelimizi sorgulamış, tehdit ile korkutmaya çalışmış ve kuruma ait bazı belgeleri personelden baskı ile almıştır."
Açıklamada, olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığı bildirildi.

VERİ GÜVENLİĞİ TEHLİKEYE ATILDI

Üniversitedeki veri güvenliği ve bilgi işlem güvenliğini tehlikeye sokan bu eylemlerle ilgili yönetim soruşturma başlattı. Olayın savcılığa intikal ettirileceği ve siber suçlar kapsamında işlem yapılacağı öğrenildi.

Geçmişteki kirli ilişkiler ve hukuksuz uygulamaların ortaya çıkmasından korktukları için Boğaziçi yönetiminin bilgi işlemde gerçekleştirdiği çalışmaları kişisel verilen ihlali ve benzeri asılsız suçlamalarla karalamaya çalışanlar, bilgi işlem maillerine sızıp veri güvenliğini ihlal etmesi akıllarda soru işareti bıraktı.

USÜLSÜZ İHALELERİ DEŞİFRE OLMUŞTU

Bilgi işlem merkezini basarak kurum içi evrakları gasp ettikleri gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılan Tuna Tuğcu ve 3 akademisyen, 2016 yılında babası üzerinden kurtuğu firması ile okuldan 20 bin dolarlık ihale aldığı ortaya çıktı. Bugünkü değeri ile 1 milyonun üzerinde değeri olan ihaleler 'usulsüz' bir şekilde gerçekleştirildi.
Bilgisayar Bölüm Başkanı Cem Ersoy'un da imzasının bulunduğu usulsüz alımın, doğrudan temin yöntemi ile yapıldığı ve bu usul ile öğretim görevlisi Tuna Tuğcu'nun şirketine peşkeş çekildiği öğrenildi. Daha sonra Tuna Tuğcu ve diğer 3 akademisyen görevlerinden uzaklaştırıldı.

Yorum Gönder

Yorumlarınızı bekleriz.

Daha yeni Daha eski