Kanser Hastalarına Kullanılmaması Gereken Cümleler

Kanser Hastalarına Kullanılmaması Gereken Cümleler.
Bu makalemizde özellikle hassas bünyeye sahip olan hastalara karşı, kullanılmaması gereken cümlelerden bahsettik.

Konumuzun alt başlıkları aşağıdaki gibidir.

1-"GEÇEN GÜN TELEVİZYONDA KANSER İÇİN BİTKİSEL BİR İLAÇ ÇIKTIĞINI GÖRDÜM…"
2-"ZATEN ARTIK HERKES KANSER OLUYOR"
3-BENİM BİR YAKINIM DA KANSERDİ AMA SENİNKİ FARKLI, ATLATACAKSIN"
4-"ACABA ÇOK SİGARA İÇTİĞİN İÇİN Mİ HASTALANDIN?"
5-"ÜZÜLME, SAÇLARIN YİNE UZAR"
6-"İLAÇLARINI DÜZENLİ ALIYOR MUSUN?", "BENCE DÜZENSİZ BESLENİYORSUN",
7-"GÜÇLÜ OLMAYA ÇALIŞ, HER ŞEY YOLUNA GİRECEK MERAK ETME!"
8-"SENİ ÇOK İYİ ANLIYORUM
9-"İYİ DÜŞÜNMEYE ÇALIŞ, STRES YAPMA!"
10-"SEN HASTASIN YAT DİNLEN!", "BİZ HER ŞEYİ YAPARIZ MERAK ETME"ENDİNİ NASIL HİSSEDİYORSUN?"

Kanser hastalarının aile ve sosyal çevreden göreceği destek, hastalıkla mücadele etmelerinde son derece önemli bir rol oynuyor. Hasta yakınları, bu süreçte hem kaygılı olmaları hem de nasıl davranacaklarını bilmemeleri nedeniyle bazen yanlış tutumlar sergileyebiliyor. Memorial Şişli Hastanesi'nden Klinik Psikolog Zeren Okçuoğlu Kadıoğlu, kanser hastalarına psikolojik açıdan doğru yaklaşım için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi ve konu ile ilgili yanlışları sıraladı.

1-"GEÇEN GÜN TELEVİZYONDA KANSER İÇİN BİTKİSEL BİR İLAÇ ÇIKTIĞINI GÖRDÜM…"

Her duyduğunuz bilgiyi hastaya aktarmanız daha çok endişelenmesine ve öfkelenmesine neden olabilir. Kulaktan dolma bilgilerle hastanın kafasını karıştırmak yerine, süregelen tedavisi konusunda onu desteklemek daha doğru olacaktır.

2-"ZATEN ARTIK HERKES KANSER OLUYOR"

Hastalıkla ilgili genelleme yapmaktan kaçınılmalıdır. Hastanın bulunduğu durumu hafife alacak sözler kesinlikle söylenmemelidir. Hasta bunların kendisini avutmak için söylendiğini ve gerçekçi olmadığını düşünebilir.

3-BENİM BİR YAKINIM DA KANSERDİ AMA SENİNKİ FARKLI, ATLATACAKSIN"

Her kanser hastasının süreci farklı olduğu için diğer hastaların durumlarıyla ilgili olumlu ya da olumsuz bir karşılaştırma yapmak onlara iyi hissettirmez.

4-"ACABA ÇOK SİGARA İÇTİĞİN İÇİN Mİ HASTALANDIN?"

Kanser tanısı ilk öğrenildiğinde hasta ve yakınlar buna bir neden bulmaya çalışırlar. Bu bağlamda hastada suçluluk duygusu uyandıran ve onu yargılayan söylemlerden kaçınılmalıdır.

5-"ÜZÜLME, SAÇLARIN YİNE UZAR"

Kanser tedavisi süresince yaşanacak bedensel değişikliklerle ilgili yorum yapmaktan kaçınmak önemlidir. Ancak hasta bu konuyla ilgili sıkıntısını dile getirdiğinde onu dinlemek gereklidir.

6-"İLAÇLARINI DÜZENLİ ALIYOR MUSUN?", "BENCE DÜZENSİZ BESLENİYORSUN"

Hasta yakınları yaşadıkları kaygı nedeniyle bazen hastaların üzerine fazlaca düşer. Hasta kendi tedavisine ve bakımına uyum gösterdiği halde yakınların aşırı kontrolcü davranmaları hastaların otokontrollerinin azalmasına, öfkelenmelerine ve aile içi ilişkilerin zarar görmesine neden olabilir.

7-"GÜÇLÜ OLMAYA ÇALIŞ, HER ŞEY YOLUNA GİRECEK MERAK ETME!"

Kanserle mücadele eden yakınınızın her zaman güçlü olabilmesi mümkün olmayabilir. Bunun yerine, süreç içerisinde zorlandığı zamanlar olabileceğini kabul etmek ve güçsüz hissettiğinde yanında olabilmek ona daha iyi gelecektir.

8-"SENİ ÇOK İYİ ANLIYORUM

Bir kanser hastasının nasıl hissettiğini tam olarak bilmek mümkün olmayabilir. Bunu söylemek yerine, istediği zaman onu dinleyebileceğinizi ifade etmeniz yeterli olacaktır.

9-"İYİ DÜŞÜNMEYE ÇALIŞ, STRES YAPMA!"

Kanser olan yakınınızın her zaman olumlu düşünmesi mümkün değildir. Moralinin bozuk olduğu ve psikolojik olarak zorlandığı zamanlar olabilir. Onun moralini bozan faktörlerin neler olduğu hakkında konuşmaya teşvik etmek daha faydalı olacaktır.

10-"SEN HASTASIN YAT DİNLEN!", "BİZ HER ŞEYİ YAPARIZ MERAK ETME"

Hasta yerine her şeyi yapma çabası, özgüvenlerini ve kendi yaşamları üzerindeki kontrollerini zedeleyebilir. Bunun yerine ihtiyacı olduğunda sizden destek alabileceğini bilmesi ve iyi hissettiği zamanlarda kendi uğraşlarıyla ilgilenmesi hastaya ruhsal açıdan olumlu etki sağlar Kanser hastalarının ve yakınlarının bu zorlu süreçte psikolojik destek almaları çok önemlidir. Bu sayede moral ve motivasyon yüksek tutulup tedavi başarısı arttırılabilmektedir.
Kanser
Kanser


Yorum Gönder

Yorumlarınızı bekleriz.

Daha yeni Daha eski